Commodore 64



Ah, a híres c64. Mire én olyan idős lettem, hogy elkezdtek érdekelni a számítógépek addigra a mikroszámítógépek már idejét múltak lettek így sajnos gyerekkoromból ez az élmény teljesen kimaradt, ám áttételesen már a részét képezte. Otthon egy 486-os PC -nk volt ami akkoriban elég jónak számított, a barátaim közül akiknél volt otthon számítógép ők 2 és 386-osokkal rendelkeítek. Minden érdekelt ami a számítógéppel kapcsolatos így hamar rátaláltam a qbasic nevű csodára, amiről csak annyit tudtam, hogy a majmos játékot abból kell elindíteni, ám egy karácsony este édesapám leült és írt benne egy programot ami csak annyit csinált, hogy bekérte a nevem majd köszöntött. Elképesztő élmény volt, ezt így lehet? Csak így össze lehet pattintani egy igazi programot? A számítógép velem beszélget? ÚRISTEN!

Ezen az élményen fellelkesülve kivettem a falu könyvtárából az összes olyan könyvet aminek szerepelt a BASIC a nevében. Boldogan, izgatottan láttam, hogy komplett játékprogramok forráskódjait tartalmazzák a könyvek. Ez elképesztő! Órákon át tartó kitartó gépelés: majd semmi. Hiba. Biztosan elgépeltem. Napokon át keresem a hibát. Semmi. Majd kiderült, hogy sajnos ez a BASIC nem AZ a BASIC. A Basic könyvek jórésze ugyanis a C64-hez készült.

Évekkel később találkoztam megint a c64-el amikor először hallottam a demoscene -ről, a mikroszámítógépekről és arról, hogy milyen remek játékok készültek rá. Emulátoron bepótoltam mindent és tudtam, hogy nekem egyszer kell egy és végül lett is, de ez már egy másik történet.

Maga a gép az elképesztő 64Kb memóriájával, remek SID chipjével, korához képest remek grafikus teljesítményével a mai napig hobbisták kedvenc eszköze, és a mai napig jelennek meg rá játékok. Sokak számára a gép maga a gyerekkoruk, míg sokak számára egy egész gyerekkorukban vágyott eszköz, hiszen sajnos az ára igen borsos volt a magyar pénztárcához. Ne felejtsük el, rendszerváltás környéke, import, forint infláció, deviza problémák stb.